Instagram ikoon Facebook ikoon
Terviserajad logo
Illustration
Uudised

Kus saab nädalavahetusel suusatada?

Maha sadanud lumi ja miinuskraadid on selgelt märk, et suusatalv on alanud. Kui Põhja-Eestis ja saartel on lumevaipa vähevõitu, siis Lõuna-Eestis olud soosivad hetkel suusatamist rohkem. Kus saab juba rajale tulla ja millised on lumeolud?

Just nii ongi, et hetkel on lumeolud parimad Lõuna-Eestis. Tallinnas, Harjumaal ja Põhja-Eestis on lumekiht maksimaalselt 5 cm ja kui rada avatud, siis vabatehnikas ja pigem soovitatav vanema suusaga, “mullasuusaaga” sõitmiseks. Paraku on veel heade suuskadega rajale minekuks lund vähe ning rajameistrid ootavad suuremat lumesadu. Küll aga on enamikest kohtades, kus on kunstlume tootmise võimekus, kahurid lund tootmas nii ööl kui ka päeval ja kes otse rajale toodavad, saavad ka raja kiiremini avada. Tallinnas on kahurid huugamas Nõmmel ja Pirital ning kui piisavalt suur kogus kunstlund on valmis, siis algab lume laialivedu rajale. Üle suve hoitud lumega suusarajad on valmis Tehvandil ja Põltsamaal Kuningamäel, sealt leiab ka hea klassikajälje. Hea suusaga saab sõita alates Kesk-Eestist. 

Mida tähendab “mullasuusk”?

Mullasuusaks peetakse kehvemat suuska, mis ei karda kokkupuudet kehvemapoolse suusarajaga, kus lumekihist paistab kohati maapinda, hakkepuitu või heina veel välja. Nii tasubki kehvemates oludes vanem või odavam suusapaar alla panna. 

Miks ei saa kohe klassikajälge?

Kuna loodusliku lume kiht on kokku pressides veel enamasti siiski liiga õhuke, et üritada sinna ka klassikajälge pressida, siis peab seda veel ootama ning lumekihti kasvatama. 

Kas jalutamine ja jooksmine on nüüd keelatud?

Ei ole, aga kui terviserajal pole olemas eraldi matkarada ja peab samale rajale ära mahtuma suusataja ja jalutaja, siis tuleks vastastikku teineteisega arvestada. Kui suusarajad heaks saavad ja päris suusahooaeg lahti läheb, siis paigutatakse radadele ka vastavad märgid, mis selgitavad, et ühes ääres on klassikajälg, keskel vabatehnika ja teises ääres jalutaja. Seni võiks aga jalutada ja joosta raja servas.

Kuidas on seis Tallinna suusaradadel? Või lähiümbruses?

Pirita ja Nõmme toodavad hetkel küll kunstlund, et see uuel nädalal radadele vedeada. Radadel on loodusliku lume seis kesine ja kehvema suusaga saab sõita nii Pirital kui ka Harku ringil. Loodusliku lumega radadel Õismäel, Merimetsas, Järvel ja Pae Pargis on veel lund kohati liiga vähe. Küll aga on radade põhjad kenasti tugevaks tallutud ja kui tuleb korralik lumesadu, siis läheb regulaarne rajahooldus ka lahti. Terviseradade rajameistrid on selleks valmis. 

Lähimad suusatamisvõimalused on Arukülas ja Kolgakülas ning Kõrvemaal. Nädalavahetuseks peaks kunstlumest suusaraja avama nii Kõrvemaa kui ka Valgehobusemäe. 

Kus on praegu parimad suusarajad?

Hetkel on need kindlasti Tehvandil ja Kuningamäel, kus olemas ideaalsed kunstlumerajad. Aga hea seis on ka ka Vooremäel, Haanjas, Tartumaa Tervisespordikeskuses ning Palal.  Aga olge valmis, sest olud muutuvad kindlasti kohe ja paremaks, kui kunstlume ringid hakkavad valmis saama. Anname teile värske info terviserajad.ee ja jälgige ka meie sotsiaalmeediat. Näeme rajal! 

Tehvandi Spordikeskuses Otepääl on avatud väga heas korras kunstlumest valmistatud 0,7 km pikkune suusarada nii klassika- kui vabatehnikas suusatamiseks. Rajameistrid toimetavad aga usinalt, mistõttu on lootust ka pikema radade avamiseks lähipäevadel. Infot saab jooksvalt terviserajad.ee lehelt ja sotsiaalmeedia kaudu. 

Vooremäe terviseradadel on nädala keskpaigast suusatajate-valmis 3 km ja 4,2 km klassika jäljega suusarajad, kuhu oodatud on ka vabatehnikas sõitjad. 

Põltsamaal Kuningamäel on lund kuni pool meetrit ning 450 meetrisel üle suve hoitud kunstlumest klassikajäljega suusarajal saab mõnusalt hea suusaga sõita. Kuni 5 kilomeetrisel looduslikul lumel saab aga harrastada vabatehnikat, seda soovitatavalt vanema suusaga.

Põlva külje all Mammastes saab suusatada loodusliku lumega suusaradadel kõigil kuni üheksa kilomeetristel ringidel.

Haanjas on lund enam kui 20 sentimeetrit ning vabatehnikas saab hea suusaga sõita 1,2 ja 3 km pikkustel radadel ning kehvema suusaga saab sõita ka klassikastiilis. Hetkel käib aga Haanjas kunstlume tootmine, mille tulemusena valmivad nädalavahetuseks juba väga head suusarajad. 

Tartu Maratoni rajast on avatud 16,4 kilomeetrit Elvast Paluni (üks ots) ning suusatada saab vabas tehnikas hea suusaga

Palal saab aga uisutehnikas  suusatada looduslikul lumel kas 2 km pikkusel valgustatud rajal või 3 ja 5 km pikkusel valgustamata rajal. 

Tamsalu terviserajale on suusatajad oodatud 2 km vabatehnika rajale kehvema suusaga.

Alutaguse Spordikeskuse radadel aab sõita 500 m – 7 km suusaradadel vabas tehnikas kehvema suusaga

Kõrvemaal, kuhu taevast on lund vähem pudenenud, käib aktiiivselt lumetootmine ning hetkel saab 1, 2 ja 5 km radadel sõita mullasuusaga. 


Täpsemat infot lume ja rajaolude kohta vaata terviserajad.ee lehelt. 

Teised uudised