Enne rattasadulasse istumist oleks mõistlik üht-teist rataste ja selle juurde käiva varustuse kohta teada. Eesti parim maastikurattur Caspar Austa teeb põhjaliku ülevaate kõigest, mida peaks üks jalgrattur enne sadulasse asumist teadma peaks.

Põhipunktid, mida jälgida:

  • Õige sadula kõrguse fikseerimiseks istu seina ääres sadula peale ning haara seinast kinni, aseta jalad mugavalt pedaalidele. Kui jala pedaalil olles sirgeks lased, siis peaks jala asend jääma samasugune nagu maapinnal seisteski. Kui sadul on liiga madalal, jääb kand pedaalil liiga lähedale maapinnale ning kui sadul liiga kõrge, jääb päkk maapinnale liiga lähedale. Jalg peab jääma maapinnaga paralleelselt.
  • Enne sõitmist kontrolli rehvides rõhku. Rattakummile on kirjutatud maksimum ja miinimum rõhk. Maastikul sõites, ära lase rattakummi rõhku maksimumini. Kui sõidad siledal pinnal, (asfaldil) võid lasta rõhu maksimumini.
  • Algajal ratturil võiks eesmine käik olla asetatud keskmisele (teine käik). Tagumist käiku hakka vahetama vastavalt vajadusele sõidu käigus. Mida suurem käik ees, seda raskem – mõeldud rohkem kiirema sõidu jaoks. Normaalne tempo siis, kui jalg teeb sekundi jooksul ühe tiiru.
  • Ära unusta kiivrit! Kiiver ei tohiks pea ümber loksuda ega pigistada.
  • Varustus/Riietus: Rattasärk-taskud tagapool, et ei jääks sõitmise ajal segama. Rattapüksid – pehmendusega, et istmikul oleks võimalikult mugav. Kindad – et raputades ei tekiks ville. Rattaprillid – et kaitsta silmi putukate eest. Joogipudeli hoidik – et janu korral saaks kohe juua võtta.