• Terviseradu
  arendavad
 • Merko logo
 • Eesti Energia logo
 • Swedbank logo

Lisainfo

Lisaks
looduslik
valgustus
ratas
jooks
suusatamine
matkamine
jõulinnak
rullsuusatamine

“Pirita valgustatud terviserajad” on saanud 153 vastust

 1. Kunstlume osa hommikul hooldatud. Kuuseringil jätkub rajaehitus ja autod lumekoormatega sõidavad ka lükati silla juures üle suusaraja. Palume seal olla ettevaatlik.
  Parem on sõita Kabeli ringil või üle jõe Kloostrimetsas.

  • Kas oleks võimalik klassika soont sisse viia ka Kloostrimetsa sellesse osasse, mis jääb Ambrose tõusujärgselt paremale suunduvale rajale (see, mis jääb ülesse, mitte ohtliku kurviga laskumisse), seal peaks olema looduslikku lund piisavalt, et klassika jälg kuni Tsika sirge alguseni sisse viia (kus juba on jälg sees). Õpetan oma algkooliealist järelkasvu suusatamist armastama (nagu isagi armastab), aga neile oleks ka kerge klassika jälg väga abiks. Kui tuleb ka vähe põhja vastu, siis lastel poleks sellest ju midagi (kerged ja ei takerdu), aga annaks esialgu palju kindlust ja motti.

 2. Täna kella 16 paiku tatsus üks slaavi mutt sillal koos paari aastase lapselapsega kelguga, täpselt klassika soontel. Oleks korralikult määritud suusk, oleks väga ohtlik situatsioon tekkinud laskumisel. Minu lause peale “vabandage, suusarajal pole viisakas ega ohutu väikese lapsega jalutada” sain arrogantse üleoleva vastuse “ja nje panimaaju” ja jätkati rajal tatsumist… väga kurb! Korralikku klassika rada leiab nii harva ja siis sellised “kodanikud”

  • Käisin samuti üleeile sõitmas. Sõnatuks võttis. Klassikarajal oli õnneks ainult ca 5 korda kelgutajad mul ees, boonuspunktid lähevad sellele härrale kes keset klassikarada last kelgus vedas ise sigaretti suitsetades. Uisu sõitjatest oli kohe täitsa kahju, nad muud ei saanudki teha kui slaalomit jalutajate vahel. Ja siis veel see mults ja kivid ja oksad rajal….. hea suusaga ei soovita kindlasti minna.

  • no kas sa siis ei tea et need sooned on kelgu aiste jaoks tehtud?

 3. Tegin endaga mõned aastad tagasi sellise kokkuleppe, et närvide säästimiseks käin Pirital suusatamas ainult vara hommikuti. Kui aga närvikava tugev või siis oled kõige suhtes apaatne või ülitolerantne või lausa ükskõikne, siis ei ole vahet millal minna.

 4. Olukord on päris nukker, kui jalutajad kõnnivad Lükati tõusust vasakult, keskelt mäest üles. Natuke lugupidavamat suhtumist suusatajatesse. Suusatada saab hooldatud rajal vähemates kohtades kui jalutada. Viisakas jalutaja ei kõnni laskujale vastu või siis üldse leiab palju muidu kohti jalutamiseks, kus suusarada puudub.

  • Milleks raha kulutada ja suusarada ehitada kui seda kasutatakse jalutamiseks, kelgutamiseks, jooksmiseks jne. Selleks otstarbeks pole vaja raha kulutada lume tootmisele ja laiale veole, vaid lihtsalt lumi pealt ära lükata.

 5. Sildid kuidas rajal liigelda on tellitud ja jõuavad varsti. Samuti ka kelgutamist keelavad sildid.
  Paigaldame koheselt, kui jõuavad. Eelnevatel aastatel ei ole sellist rahvamassi Pirital nähtud ning liiklus suusarajal on kujunenud tervest mõistusest lähtuvalt.

 6. Kes eile AK-st sporti vaatas, siis seal ka Terviserajad haldur kinnitas, et rajad on kõigile. Igaüks võib suusarajal kõndida kui tahab, iseasi kui tore see on kui iga paarikümne sekudni tagant keegi mööda lendab suuskadel. Vanasti sõitsin jalgrattaga ainult sõiduteel aga meie liikluskultuur on mulle selgeks teinud, et endal ohutum ja mõusam kui sinna ei roni. Ilmselt samasugune sõnadeta “lahing” tuleb maha pidada ka jalutajate ja suusataate vahel. Jah, sul on õigus siin jalutada, aga tunned Sa end siin hästi?

  • Jah, terviserada on kõigile. Oma õiguse teavad kõik. Isegi need kellel ühtegi kodakondsust pole. Aga kui isegi raja servas kõndija mõnuga suitsu teeb ja seda peab suusataja sisse hingama siis pole see enam päris nauding. Kui kodaniku tähelepanu juhtisin sellele, et see ei ole sobilik spordirajal suitsetada sain vastuseks, et matkarada on kõigile. Ega ei oskagi enam midagi selle peale kosta.

  • Kallis sõber!Arvatavasti sa ei tegele spordiga,ja loogikaga sul on ka probleem.Muidugi meie demokraatilises seltskonnas keegi ei saa keelata liikuda suusarajal.Vaid see on spets traktoriga üle käidud ja valmistatud(eriti kui kunstlumest) kindlasti mitte jalakäiate jaoks.Nii palju kohti,kus saab jalutada,aga inimesed ronivad SUUSArajale ja segavad sportlastele,kes võivad oma spordiga tegeleda kaardi järgi Tallinnas ja selle ümbruses max 10 kohtades,aga realselt,kui talv on nõrk,see on ainult nõmme ja võib olla pirita.Kõik probleemid on sellest,et tänapäeval on kõik kuningad,teevad seda mis tühi pea ütleb,üksteisega ei arvesta.Evolutsioon pöörab tagasi…ahvid tere tulemast suusarajale!)))

 7. Strateegilistesse kohtadesse (suusarajale sissepääsu kohad) võiks ülesse panna vastavad keelusildid, et rajal kõndimine keelatud. Samuti pildi versioon.
  See on mingi kummaline fenomen kuidas mingid tegelased, kes pole vast muul ajal looduses jalutamise vastu huvi tundnud tulevad karjade kaupa suusarajale kõndima. Eks mingi osa on selles, et tahetakse lume peal kõndida ja loomulikult ei tehta seda lume sees.
  Kas linnaosa avaliku korra eeskirjadest võiks leida midagi, mis keelaks spordirajatisi lõhkuda ? Võiks seda kasutada ja korraldada reide munitsipaalpolitseiga. Ega see karjakaupa suusarajal jalutaminme ei mõju lõpuks halvemini, kui auto või ATV-ga rajal sõitmine.
  Inimsed peaks aru saama, et suvel erinevas kasutus olev rada on talvel ainult suusarada. ja mis seal lihtsatest inimestest rääkida, kes võibolla ei saagi aru, kuna pole ise kunagi suusatanud, kui sportlased jooksevad ja teevad muid harjtusi suusarajal – neid lihtsalt ei koti, nemad suusatamist ei tee.

  • Piisaks samast sildist nagu Eesti Terviserajad oma facebookis on välja toonud:

   https://www.facebook.com/terviserajad/posts/3798865966838938

   Me peame aru saama, et terviserajad on mõeldud kasutamiseks kõigile. Ise käin Pirita rajal sportimas aastaringselt ning viimase aasta jooksul on raja kasutus kordades tõusnud. Tõenäoliselt on tegu Covidi mõjuga (pole kuskile mujale minna lihtsalt). Peame sinna kuidagi kõik ära mahtuma.

 8. Kus näeb suusaradade kaarte? See on ainus asi mida siin lehel otsin ja seda ei ole 😀

  • Keri lehekülge paremalt allapoole või hiire rullikuga. Kommentaariumi all on kaart olemas.

 9. Rada on mõnus aga “vennas” rahvas vist ikka täpselt ei saa või ei taha aru saada kus kelgumägi asub ja mis moodi peaks jalutama rajal.Varem või hiljem juhtub mõni tõsisem õnnetus, kui midagi selles osas ei muutu.Edu Soovides !

  • Radade kasutust suusatajate ja jalutajate vahel on vaja selgemalt kommunikeerida. Kas tohib suusarajal jalutada või ei tohi, selles on küsimus.

   Eile Pirital perega jalutates saime mitu korda suusatajatelt pahandada ja ka lausa sõimata. Ei ole meeldiv kogemus, kui väikse lapse ees läheb “sõjaks” jalutaja ja suusataja vahel. Paratamatult metsaradadele minnes tuli mõnes lõigus kasutada suusarada. Liikusime küll teadlikult raja vasakus servas, mitte keset rada ja mitte klassikasoonel – nagu R. Olle videos õpetas.

   Lükati tõusul oli ka kelgutajaid, see on seal väga ohtlik, oli ka suusatajate kukkumisi.

   Olen ise ka suusataja ja saan täiesti aru suusatajate pahameelest, ega ma ise ei taha ka oma 600 euroseid Speedmaxe jalutajate-ratturite poolt rajale tassitud kivikestega lõhkuda. Aga tahaks ka jalutada terviseradadel.

   Selleks, et kõik koos ära mahtuda tuleb teha selgemat teavitustööd – sildid ja jutud üles panna rajale ja internetti jne. Ideaalis, Pirita näitel, võiks olla jalutajatele tähistatud oma rada ja suusatajatele oma rada.

  • Kord kõndis üks vennasrahva proua peaaegu klassika raja sees lükati sillal kui tulin laskumiselt. Kuidas nii ükskõik saab olla?

  • Suusarajal tõesti oli mitmeid jalutajaid nii kelguga kui kelguta. Mõned radade kasutamise juhendid oleks ehk abiks, et ei satuks ohtu ei suusatajad ega jalutajad. Näiteks juba reegel, et korraga kõrvuti võib jalutada maksimaalselt kaks inimest, mitte terve neljaliikmeline pere, jätaks ruumi mööduda neist oma suuskadel ohtutult ilma oma tempos olulisi kompromisse tegemata. Kindlasti oleks kena, kui jalutajad ei tatsaks klassikarajale.

 10. Kõik rada hooldatud ning klassika jälg kloostrimetsa ja lükati ringil.
  Igale poole ei õnnestu klassikajälge tõmmata, sest kohati on lumekiht õhuke.
  Esmaspäeval jätkub raja ehitus kuuse ringil.

  • Tänud kloostrimetsa raja hoolduse eest. Uisurada tundus ok, aga klassikajälje põhi oli küll kohati pea maapinnani ning prügine, paljudes kohtades mõistlikum jäljest väljas sõita. Loodetavasti tuleb lund juurde ja jääb suusarajal jalutajaid vähemaks

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Tulevad Sündmused

 • Setomaa suusasarja II etapp 21.01

 • Jõulumäe talveduatlon 2021

 • Kui oled tallinlane, siis hääleta kaasva eelarve hääletusel!

Top