Eesti Terviserajad kutsuvad inimesi rohkem liikuma ning rattureid ja rulluisutajaid seejuures kiivrit kandma. Mais ja juunis korraldatakse erinevatel terviseradadel aktsioone, kus muuhulgas jagatakse välja ka kingituseks kiivreid. 2018. aastal alanud aktsioonidega oleme radadel välja jagamas 300 kiivrit.

“Soovime ratturitele ja rulluisutajatele ohutut liiklemist, et vältida kukkumisest saadud raskeid vigastusi. Kiiver võib päästa rasketest peavigastustest ja peaks olema rattasõidu või rulluisutamise loomulik osa. Kiivrite kandmine peaks olema oluliselt populaarsem, kui igapäevases tänavapildis näha,” ütles Eesti Terviserajad SA nõukogu esimees Rait Pallo.

Tänasel Hiiu kergliiklusteel toimunud aktsioonis osalesid: Eesti Terviserajad SA nõukogu esimees Rait Pallo, Politsei- ja Piirivalveameti Tallinna piirkonnapolitseinik Priidu Vaiksaar ja noorsoopolitseinik Kätlin Maidra, Maanteeameti ekspert Liis Sepp, Eesti Terviserajad SA juhataja Alo Lõoke.

Tänavu on juhtunud jalgratturitega 41 liiklusõnnetust, neis on hukkunud 1 ja vigastada saanud 40. Põhja prefektuuri liiklusjärelvalvekeskuse juhi Hannes Kullamäe sõnul on kiivri kandmine rattasõidul ja rulluisutamisel tegelikult sama oluline kui turvavöö kasutamine autoga sõites. „Kuigi seaduse järgi on see kohustuslik vaid kuni 16-aastastele, võiksid tegelikult kanda kiivrit kõik. Esiteks seetõttu, et kiivrit kandvad täiskasvanud on eeskujudeks noorematele ning teiseks ei pruugi oht peituda ainult liiklusõnnetustes. Teinekord tuleb ette ka sündmusi, kui eakas või väga noor rattur kukub, lööb pea ära ning saab eluohtlikke vigastusi, mida saanuks kiivrit kandes vältida,“ ütles Kullamäe. Loomulikult on lisaks kiivri kandmisele oluline tähelepanu pöörata ka sellele, et jalgrattad oleks varustatud vastavate helkurite, tulede ja signaalkellaga.

“Aktsioonid toimuvad radadel täiesti juhuslikult, et kohtuksime just nendega, kes päriselt kiivrit ei kanna ja ehk on järgmisel sõidul meie kingitud kiiver peas”, lisas Eesti Terviserajad SA juhataja Alo Lõoke. 2018. aastal toimusid aktsioonid Tallinnas, Pärnus, Otepääl, Narvas, Hiiumaal, Saaremaal ja Võrus.

Ekspertide videod kiivri kandmise vajalikkusest ja igapäevasest kokkupuutest kiivri kasutamisega: https://terviserajad.ee/videos/ohutus/.

SA Eesti Terviserajad on asutatud 2005. aastal Merko Ehitus, Swedbank ja Eesti Energia AS-ide poolt. Eesmärgiks on kindlustada enamikule Eestimaa elanikkonnast terviseradade võrgustiku kättesaadavus aastaringseks ja tasuta liikumisharrastuseks. Hetkel on Eestis üle 100 terviseraja ja 72 siseterviserada.

Kontakt:

Alo Lõoke

juhataja

SA Eesti Terviserajad

alolooke@gmail.com

+372 525 3801